I am trying to solve a problem and am having difficulty solving it and do not know how to begin solving it.

Samuel and Jason sell cans to a recycling center that pays $0.40 per pound of cans. the table shows the number of pounds of cans that they sold for several days.

1. Samuel wants to use his earnings from and Monday and Tuesday to buy some batteries that cost $5.60 each. How many batteries can Samuel buy?

Please help me with this.

13 answers

We can't see your table.
I was not able to put it in sorry.

Monday Samuel's cans (pounds)
16.2

Tuesday Samuel's cans(pounds)
11.8
(16.2 + 11.8) / 5.6 = _______ batteries
So 16.2 plus 11.8=28.0
Then you said to do 28.0/5.6

How would you do this type of division? Can you explain?
Wouldn't it just be 28/56=2?
Does 2 make sense to you? 11.80 would buy 2 batteries.

http://www.google.com/#q=28+%2F+5%2C6+%3D+
Okay. I was going to answer 5 but I am trying to figure out how to do the division part of it.
http://www.mathsisfun.com/dividing-decimals.html
Thank you I think I figured it out. I posted two other problems.
You're welcome.
I need help with my homework ms.sue or matt
idk too
it is two batteries. and is there anyone who ever gets on this anymore?
Similar Questions
  1. 7^2006Solving problems with "to the power of" IT works better if you post a problem you have having difficulty with, and explain
    1. answers icon 0 answers
  2. The conventional problem-solving strategies usually taught have been:A. act out the problem, make a drawing or diagram, and
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 5 answers
  3. Research the Problem of more pools in the community.• Find out what is already being done, if anything, to solve the problem
    1. answers icon 1 answer
more similar questions