.
1. The magnitude of acceleration is given by the equation a = (M1 + M2 - M3)g/ (M1 + M2).
Therefore, a = (26 + 38 - 41)g/(26 + 38) = 0.8g.
2. The magnitude of the tension in each of the two strings is given by the equation T = (M1 + M2)a.
Therefore, T = (26 + 38)0.8g = 64g.
Three blocks of masses M1=26kg,M2=38kg and M3=41kg are connected by 2 strings over 2 pulleys.Friction is negligible.
1. Determine the magnitude of acceleration
and 2. the magnitude of the tension in each of two strings
1 answer