The velocity of a car is f(t)=7t meters/second. Use a graph of f(t) to find the exact distance traveled by the car, in meters, from t = 0 to t = 10 seconds

3 answers

draw the curve. THe area under the curve from t=0 to t=7 is distance (velocity*time=distance).
It should be a triangle, and you can figure the area of that.
The easier way is to use integral calculus:

distance= INT (f(t))dt=INT 7t*dt from 0 to 7 = 7/2 49

check that with your graph.
Does it mean, 0.5*10*70=350 m?
Similar Questions
  1. The graph represents velocity vs. time for Carla.A graph with horizontal axis time (seconds) and vertical axis velocity (meters
    1. answers icon 1 answer
  2. Use the graph of velocity vs. time for an object to answer the question.A line graph that displays the change in velocity over
    1. answers icon 1 answer
  3. Use the graph of velocity vs. time for an object to answer the question.A line graph that displays the change in velocity over
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the graph of velocity vs. time for an object to answer the question.A line graph that displays the change in velocity over
    1. answers icon 1 answer
more similar questions