The Law of Periods: The square of the period of any planet is proportional to the cube of the semimajor axis of its orbit.
(T/24hrs)^2=(9/36)^3
T^2=24^2(1/4)^3= 9 hr
t=3hr
The radius of the orbit of a geosynchronous satellite is 36000km then the period of revolution of a satellite with its orbital radius9000km would be
1 answer