The number of pounds of apples a cannery can process and the processing cost are P(h) = 375h and C(n) = 0.35n + 1000 where P(h) is the number of pounds of apples that can be processed in h hours and C(n) is the cost of processing n pounds of apples. Use composition of functions to find the cost of operating the cannery 32 hours.

1 answer

C(n) = C(P(h))
= .35P(h)+1000
= 0.35(375h)+1000