so, the outer circumference is 220 + 7*2pi
now do the cost.
The inner circumference of a circular track is 220 m.The track is 7 m wide everywhere.Calculate the cost of putting up a fence along the outer circle at the rate of $2 per metre.
2 answers
Let the inner and outer radii of the circular track be R metres and m metres respectively.Then,Inner circumference=220 metre
(Use pi= 22/7)
2piR=220
2×22/7×R=220
R=35 m
Since the track is 7 metre wide everywhere.
m=Outer radii = R+7 = (35+7)m=42 m
Outer circumference= 2pim=(2×22/7×42)m= 264 m
Rate of fencing= $2 per metre
Total cost of fencing= C×Rate=$(264×2)= $528
(Use pi= 22/7)
2piR=220
2×22/7×R=220
R=35 m
Since the track is 7 metre wide everywhere.
m=Outer radii = R+7 = (35+7)m=42 m
Outer circumference= 2pim=(2×22/7×42)m= 264 m
Rate of fencing= $2 per metre
Total cost of fencing= C×Rate=$(264×2)= $528