In this case,
Angular Momentum = M*V*R
R = 1000 m/(2 pi) = 159.2 m
V = 1000 m/(360 s) = 2.778 m/s
Now do the MVR multiplication
A runner with mass 100 kg jogs around a circular track with circumference 1 km. If he
does one lap in 6 min, what is his angular momentum about the center of the track?
3 answers
44000kg
Theradiusofthetrackis R= C =1000m=160m.Thespeedoftherunneris 2π 2π
v = d = 1000m = 2.78 ms . The angular momentum about the center is thus t 360s
L = mvR = (100kg)(2.78 m )(160m) = 44000 Js or 44000 kg m2 . ss
v = d = 1000m = 2.78 ms . The angular momentum about the center is thus t 360s
L = mvR = (100kg)(2.78 m )(160m) = 44000 Js or 44000 kg m2 . ss