the height of a projectile is modeled by the equation y=-2x^2+38x+10, where x is a time, in seconds, and y is height, in feet, During what interval of time, to the nearest tenth of a second, is the projectile at least 125 feet above ground

3 answers

y=-2x^2+38x+10
we look for y>125
First we solve for points where y=125:
125=-2x^2+38x+10
-2x^2+38x-115=0
Solving for x, we find
x=3.78 or x=15.22
Thus the projectile is over 125' between t=3.78 s and 15.22 s.

Note: a parabola with the leading coefficient negative (-2x²) is concave downwards.
graph h vs t.

I don't think it ever gets that high.
It's a little confusing.

The original equation for h is
h(x)=-2x^2+38x+10 (Blue line)

I subtracted 125 to find the roots when the projectile exceeds h=125 (red line)
h(x)=-2x^2+38x+10-125, or
h(x)=-2x^2+38x-115

See:
http://img337.imageshack.us/img337/4594/1292008237.png
Similar Questions
  1. A projectile is launched from the ground with an upward velocity of 15 m/sec. The maximum height of the projectile, h, at any
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  2. Height of a Projectile.The height of a projectile is described by the equation: s(t)=144t-16t^(2) Where t is in seconds and s(t)
    1. answers icon 1 answer
  3. The height, h(t), of a projectile, in metres, can be modelled by the equationh(t) = 14t – 5t2, where t is the time in seconds
    1. answers icon 3 answers
more similar questions