To find the unit rate of price per pound, divide the total cost by the number of pounds.
Price per pound = Total cost / Number of pounds
Price per pound = $16.00 / 8 pounds = $2.00/pound
The unit rate of price per pound is $2.00.
The grocery store is having a sale on apples. If you buy 8 pounds and it costs $16.00, what is the unit rate of price per pound?
1 answer