Ask a New Question
Search
The grocery store is having a sale on apples. If you buy 8 pounds and it costs $16.00, what is the unit rate of price per pound?(1 point)
1 answer
The unit rate of price per pound is $2.00 per pound.
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
The sale price of apples at a local grocery store is $1.35 for the first kind and $1.10 for each additional pound. Which
11 answers
The grocery store is having a sale on apples. If you buy 8 pounds and it costs $16.00, what is the unit rate of price per pound?
1 answer
The grocery store is having a sale on apples. If you buy 8 pounds and it costs $16.00, what is the unit rate of price per pound?
1 answer
1. Write an expression to find the cost of 2 pounds of apples and 1 head of lettuce from grocery store #1.
9 answers
more similar questions