The gaseous hydrocarbon acetylene, C2H2, is used in welders' torches because of the large amount of heat released when acetylene burns with oxygen.

2 C2H2(g) + 5 O2(g) → 4 CO2(g) + 2 H2O(g)
How many grams of oxygen gas are needed for the complete combustion of 230. g of acetylene?
Answer in g.

1 answer

5 moles O2= 2 moles ace
2.5 moles O2=230g/molassAce
moles O2= 230/2.5 * 1/molmassAcd
gramsO2=32*molesO2=32*230/2.5 * 1/molmassAce
work out the molemass Ace, it ought to be 28+2 grams/mole
Similar Questions
  1. Acetylene(C2H2) torches are used in welding.How much heat (in kJ) evolves when 2.0L of C2H2 (d=1.0967kg/m3) is mixed with a
    1. answers icon 1 answer
  2. Welders often use acetylene torches heat up the metal. The reaction is:C2H2(g) + 2.5O2(g) = 2CO2(g) + H2O(g) Calculate the ΔH
    1. answers icon 1 answer
  3. Oxyacetylene torches are fueled by the combustion of acetylene, C2H2.2C2H2(g) + 5O2(g) --> 4 CO2(g) + 2H2O(g) If the enthalpy
    1. answers icon 1 answer
  4. Hi! I need help with my Chem homework."When acetylene, C2H2, burns, how many liters of O2 at STp are used for every mole of
    1. answers icon 1 answer
more similar questions