The cost of a pencil is described by the equation y=$0.19x. What is the cost for one pencil?

1 answer

The cost for one pencil can be calculated by setting the value of x as 1 in the equation y = $0.19x:

y = $0.19(1)
y = $0.19

Hence, the cost for one pencil is $0.19.
Similar Questions
    1. answers icon 9 answers
    1. answers icon 9 answers
  1. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 19 answers
  2. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 1 answer
more similar questions