The cost for class trip is $5 per student plus$100 for the bus. Input(x) rule output(x) 18 22 24 30

1 answer

cost(x) = 5x + 100
e.g. cost for 22 students
= cost(22)
= 5(22) + 100
= 210

do the others in the same way
Similar Questions
    1. answers icon 2 answers
  1. Complete the table and state the rule.Input | Output 0|0 |3 2| 3|9 | 5|15 6| I think the rule is Output = Input x 3 but I don't
    1. answers icon 1 answer
  2. identify the function rule from the values in the table.input | output -1 | -2 0 | -1 1 | 0 2 | 0 A. output equals input times
    1. answers icon 53 answers
    1. answers icon 6 answers
more similar questions