Does your answer make sense to you? Why would you pay over four dollars for a pen when you can buy 16 pens for less than four dollars?
Do you see what you did wrong?
The cost for a pack of 16 pens is $3.68. Find the unit price in dollars per pen. Round to nearest cent.
16÷3.68= 4.347...4.35?
3 answers
Yes I was supposed to do $3.68÷16 to get .23
Ahh! That's better. Yes, each pen costs $0.23.