Susan has $25. She is going to spend $4 on a book, then $3 per day on lunch.

a)Write an equation that represents the following question: "How many days can Susan buy lunch using this plan?"
b) Solve your equation, and check your solution.

3 answers

a) d=(25-4)/3
b) do the rest itll be easy
7days
what is the format to solve this problem
Similar Questions
    1. answers icon 2 answers
  1. Book 1255 book 2 235 book 3 178 book 4 299 book 5 150 book 6 67 book 7 82 book 8 267 book 9 188 book 10 142 book 11 281 book 12
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 4 answers
  2. maria gave two fifths of her stickers to susan but still had 18 left.how many did she give susan. thats my homework question and
    1. answers icon 3 answers
more similar questions