Let x be the cost of a pecan pie and y be the cost of an apple pie. We have the following system of equations:
13x + 9y = 173
6x + 3y = 66
We can multiply the second equation by 3 to get:
18x + 9y = 198
Subtract the first equation from this new equation:
5x = 25
Solve for x:
x = 5
Now substitute the value of x back into the first equation:
13(5) + 9y = 173
65 + 9y = 173
9y = 108
Solve for y:
y = 12
So the cost of a pecan pie is $5 and the cost of an apple pie is $12.
Susan and Tony are selling pies for a school fundraiser. The choices are pecan pie or apple pie. Susan sold 13 pecan pies and 9 apple pies for a total of $173. Tony sold 6 pecan pies and 3 apple pies for a total of $66. Find the cost of each pie.
1 answer