For Each problem set up a legend set up two equations write answers in full sentences( solve using elimination

Castle and Gabriella are selling pies for a school fundraiser. Customers can buy apple pies and lemon meringue pies. Castle sold 6 apple pies and 4 lemon for a total of 80. Gabriella sold 6 apple pies and 5 lemon pies for a total of 94. What is the cost each of one apple pie and one lemon pie?

1 answer

6a + 4l = 80
6a + 5l = 94
subtract them: l = 14
plug back into the first to get a
Similar Questions
  1. Prompt: Explain how militarism and imperialism caused WW1.Please Make Sure To... Include 2-3 examples/answers (pull from graph
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 6 answers
    1. answers icon 101 answers
more similar questions