Store 1 Football Cost:

Quantity ($) Cost
1 ---------------- 12
2 ---------------- 24
3 ---------------- 36

Two stores have their footballs on sale. Which store has the better buy? What is the cost for a football at Store 1 and Store 2?

Answer Choices:
-Store 1 has the better buy on footballs. Store 2’s football costs $12, and Store 1’s football costs $9.
-Store 2 has the better buy on footballs. Store 1’s football costs $24, and Store 2’s football costs $9.
-Store 1 has the better buy on footballs. Store 2’s football costs $9, and Store 1’s football costs $3.
-Store 2 has the better buy on footballs. Store 1’s football costs $12, and Store 2’s football costs $9.

On the chart there's a point where 0 and 0 meet and a point where 9 and 1 meet and a point where 18 and 2 meet and a point where 27 and 3 meet and a point where 36 and 4 meet.

1 answer

-Store 1 has the better buy on footballs. Store 2’s football costs $12, and Store 1’s football costs $9.
Similar Questions
  1. Use the table to answer the question.($) Cost of Candy Bar 1 Quantity ($) Cost 1 1.25 2 2.50 3 3.75 4 5.00 5 6.25 The cost of
    1. answers icon 6 answers
  2. QuestionUse the table and image to answer the question. Store 1 Football Cost Quantity ($) Cost 1 12 2 24 3 36 An illustration
    1. answers icon 1 answer
  3. Suppose the total cost, C(q), of producing a quantity q of a product isgiven by the equation C(q) = 5000 + 5q The average cost
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the table to answer the question.($) Cost of Candy Bar A Quantity ($) Cost 1 1.25 2 2.50 3 3.75 4 5.00 5 6.25 The cost of
    1. answers icon 2 answers
more similar questions