Use the table and image to answer the question. Store 1 Football Cost Quantity ($) Cost 1 12 2 24 3 36 Two stores have their footballs on sale. Which store has the better buy? What is the cost for a football at Store 1 and Store 2? (1 point) Responses Store 2 has the better buy on footballs. Store 1’s football costs $24, and Store 2’s football costs $9. Store 2 has the better buy on footballs. Store 1’s football costs $24, and Store 2’s football costs $9. Store 1 has the better buy on footballs. Store 2’s football costs $9, and Store 1’s football costs $3. Store 1 has the better buy on footballs. Store 2’s football costs $9, and Store 1’s football costs $3. Store 1 has the better buy on footballs. Store 2’s football costs $12, and Store 1’s football costs $9. Store 1 has the better buy on footballs. Store 2’s football costs $12, and Store 1’s football costs $9. Store 2 has the better buy on footballs. Store 1’s football costs $12, and Store 2’s football costs $9.

1 answer

Based on the information given, we can determine that Store 2 has the better buy on footballs. The cost for a football at Store 1 is $24, while the cost for a football at Store 2 is $9. Therefore, the correct answer is: Store 2 has the better buy on footballs. Store 1’s football costs $24, and Store 2’s football costs $9.
Similar Questions
  1. QuestionUse the table and image to answer the question. Store 1 Football Cost Quantity ($) Cost 1 12 2 24 3 36 An illustration
    1. answers icon 1 answer
  2. Use the table and image to answer the question.Store 1 Football Cost Quantity ($) Cost 1 12 2 24 3 36 An illustration shows a
    1. answers icon 1 answer
  3. Use the table to answer the question.($) Cost of Candy Bar 1 Quantity ($) Cost 1 1.25 2 2.50 3 3.75 4 5.00 5 6.25 The cost of
    1. answers icon 6 answers
  4. Use the table to answer the question.($) Cost of Candy Bar 1 Quantity ($) Cost 1 1.25 2 2.50 3 3.75 4 5.00 5 6.25 The cost of
    1. answers icon 1 answer
more similar questions