So this is some practice work i have and i was wondering if someone could help me so when i take the test i know how to write out and solve the word problems.

Jason bought 6 movie tickets and 4 bags of popcorn. Michael bought 2 movie tickets and 3 bags of popcorn.Each bag of popcorn was $5 and they spent $131 total.
Part A:First i wanted to ask what this would look like in the form of an equation, and could you define the variable?

Part B: I need to know how to find the cost of each movie ticket, how do i do this?

Part C: After that i would need to check my answer and explain if its reasonable (while showing my work). Then i would need to explain what a unreasonable answer would be.

Part D: Example: Sally buys 8 movie tickets and 5 bags of popcorn. How much will Sally have to pay?

Thank you in advance and god bless

1 answer

6 t + 4 p + 2 t + 3 p = 131
t = ticket price
and p = popcorn price =$5
which is 8 t + 7 p = 131
so 8 t + 7 * 5 = 131
8 t = 131 - 35 = 96
t = $12 per ticket
Now go back and check using $12 for t and $5 for popcorn

then Sally spends 8*12 + 5*5