2.75 /200 = $ 0.014 per gram
3/250 = $0.04 per gram
sharon's onions cost $2.75/200g and Arnold's Onions cost $3.00/1/4kg
a) Which of the vendors is selling onions more expensive/
b) How much would 1kg of onions cost?
3 answers
B)$40
Right.