Serena paid $20.20 for 36 rulers and folders. She bought 16 more folders than rulers. If each folder cost $0.50 more than each ruler, how much did each folder cost?

2 answers

Please type your subject in the School Subject box. Any other words, including obscure abbreviations, are likely to delay responses from a teacher who knows that subject well.
Serene paid $20.20 for 36 items of rules and files.there were 16 more files than rulers.if each file cost $.50 more than each ruler,how much did each file cost?