To find the unit rate price per ounce, you divide the total price by the total number of ounces. In this case, Rosie's total price is five dollars and she gets a 20 ounce cup.
So, the unit rate price per ounce for her hot chocolate is 5 dollars / 20 ounces = 0.25 dollars per ounce.
Rosie buys her favorite hot chocolate from a hot chocolate shop. She pays five dollars and gets a 20 ounce cup. What is the unit rate price per ounce for her hot chocolate
2 answers
Oscar is training to compete in a cross country meet at his school. In a week he runs a total of 7 miles in 84 minutes. What is the unit rate of minutes per mile?(1 point)