To find the unit rate price per ounce, divide the total price by the total number of ounces.
The price per ounce is $5.00 / 20 oz. = $0.25 per ounce.
Therefore, the unit rate price per ounce for Rosie's hot chocolate is $0.25.
Rosie buys her favorite hot chocolate from a hot chocolate shop. She pays $5.00 and gets a 20 oz. cup. What is the unit rate price per ounce for her h
1 answer