W external = dU = qdV
q=1000*10^-6 C
dV= 50V
W(ext)= (1000*10^-6)*(50) =0.05J
Right now in physics we are learning about electric potential energy and electric potential.
My question is:
P and Q are points within a uniform electric field that are separated by a distance of 0.1 m. The potential difference between P and Q is 50 V. How much work is required to move a +1000μC point charge from P to Q?
The answer is 0.05J but I don't understand how to get it.
Please show your work and have an explanation because I find this unit very challenging and confusing!
1 answer