Ramlah cycled from her house to the beach. She took 4 minutes to cycle 1/3 of the distance and took another 12 minutes to cycle the remaining 1584 m.

A: Find the distance between Ramlah's house and the beach
B: Find her average speed for the whole journey

I need a liiiilll bit of help , pls

2 answers

well 2/3 of the distance is 1584 meters
so
(2/3) d = 1584
d = (3/2)1584 meters

total time = 12+4 = 16 minutes
16 minutes = 16 * 60 seconds
so
v = d/(16*60) meters/ssecond
A. 2d/3 = 1584.
d = 2376 m.

B. V1 = (2376/3)/4min = 198 m/min. = Velocity for 1st 4 min.
V2 = 1584/12 = 132meters/min. = Velocity for last 12 min.
Vavg. = (198+132)/2 = 165 m/min = 2.75 m/s.