To find the unit cost per candy bar, we divide the total cost by the number of candy bars purchased.
Unit cost per candy bar = Total cost / Number of candy bars
Unit cost per candy bar = $350 / 1000
Unit cost per candy bar = $0.35
Therefore, the unit cost per candy bar is $0.35.
Question 1
A)Carrie is buying bulk candy for a high school fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?(1 point)
1 answer