Potassium tetraoxalate has the formula H2C2O4.KHC2O4.xH2O. 1.923 g of the above compound was neutralized by 22.7 mL of 1.000 M NaOH using phenolphthalein as the indicator. Calculate the value of x in the formula.

1 answer

moles of NaOH: .0227*1=.0227 moles
moles of acid: .0227/2= .0113 moles
.0113=1.923/molmassacid
now for the mole mass of the acid, I get 218.2+ 18x
or doing the math.
218.2+ 18x=1.923/.0113
which leads to a nonsense answer (negative x). Sorry, I must have missed something perhaps you can use this to find an error.
x= 1/18 * (