Part A:
Pop-A-Lot: $4.32 / 8 ounces = $0.54 per ounce
Pop Kornz: $7.44 / 12 ounces = $0.62 per ounce
Pop-arazzi: $6.27 / 11 ounces = $0.57 per ounce
Kernels Popcorn: $4.38 / 6 ounces = $0.73 per ounce
Part B:
The unit rates found in Part A represent the cost per ounce of each package of popcorn.
Part C:
The best buy would be the package with the lowest unit rate, which is Pop-A-Lot.
Pop-A-Lot Pop Kornz Pop-arazzi Kernels Popcorn
Size 8 ounces 12 ounces 11 ounces 6 ounces
Cost $4.32 $7.44 $6.27 $4.38
Part A: Calculate the corresponding unit rate for each package. (2 points)
Part B: Interpret what the unit rates found in Part A represent. (1 point)
Part C: Choose which package is the best buy. (1 point)
1 answer