argie and her sister wanted to purchase a bag of popcorn for movie night. They compared the prices and sizes of four bags of popcorn.

Pop-A-Lot Pop Kornz Pop-arazzi Kernels Popcorn
Size 9 ounces 5 ounces 15 ounces 7 ounces
Cost $4.32 $3.00 $8.25 $3.22

Part A: Calculate the corresponding unit rate for each package. (2 points)

Part B: Interpret what the unit rates found in Part A represent. (1 point)

Part C: Choose which package is the best buy. (1 point)

1 answer

Part A: The corresponding unit rates for each package are as follows:

- Pop-A-Lot: $0.48 per ounce ($4.32 / 9 ounces)
- Pop Kornz: $0.60 per ounce ($3.00 / 5 ounces)
- Pop-arazzi: $0.55 per ounce ($8.25 / 15 ounces)
- Kernels Popcorn: $0.46 per ounce ($3.22 / 7 ounces)

Part B: The unit rates found in Part A represent the cost per ounce of each package of popcorn. It shows how much you would have to pay for each ounce of popcorn in each respective package.

Part C: The package with the best buy would be the one with the lowest unit rate. In this case, the best buy would be Kernels Popcorn since it has the lowest unit rate of $0.46 per ounce.