Please help me write this in an equation. "Tyrone bought 15.3 gal of gasoline priced at g dollars per gallon, 2 qt of pil priced at q dollars per quart, and a wiper blade priced at $3.79. Write an expression that represents the total cost of these items.

4 answers

15.3g + 2q + 3.79

Note that you don't need an equation, just an expression
15.3 + 2q + 3.79
I think it is 15.3 + 2q + 3.79
I actually got C=15.3g + 2q + 3.79