Please help me to solve this problem.
A body is projected vertically upwards with a velocity 20m/s. find the maximum height reached by the body.(g=10m/sec2)
2 answers
Just did this, scroll up
as v=o and u=20m/s so by using equation v^2-u^2 = 2as , 0^2- 20^2 = 2(-10)s= 400/20=20 m/s