cost per yard
= 27.95 รท 3 1/4
= 27.95/3.25 = 8.6
I cost $8.60 per yard
Penelope buys 3 1/4 yards of fabric to make curtains. If she spends $27.95 on the fabric, what is the cost per yard?
2 answers
It's 8.60