1/3 cup = 145/3 = 48.3 kcal
48.3 kcal * 60 min/195 kcal
= 14.8 minutes
One-third cup of vanilla ice cream provides about 145 kcal of energy. A typical adult uses about 195 kcal/hr of energy while walking. If all of the energy in one third of a cup vanilla ice cream were to be burned off by walking, how many minutes would it take for this energy to be used?
1 answer