One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart.If you need two gallons, which store should you buy from?

1 answer

4 quarts in a gallon= $3.20

1st store: $3.00 per gallon
2nd store: $3.20 per gallon.

1st store is cheaper, so 1st store