Figure the unit cost (cost/weight) in $/oz of each shampoo
and then subtract to find the difference.
One bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces. A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo. Which has the lower unit rate? How much lower? Answer choices:
A) The $6 for 8 ounces and the difference is 10 cents
B) The $6 for 8 ounces and the difference is 5 cents
C) The $4 for 5 ounces and the difference is 5 cents
D)The $4 for 5 ounces because it costs less money
1 answer