one bottle of shampoo costs $6 for 8 ounces.A second bottle costs $4 for 5 ounces of shampoo.Which has the lower unit rate?How much lower?

2 answers

6/8 = $0.75 per ounce

4/5 = $0.80 per ounce
The one who the lower unit rate is 6/8