q = -168 kj
delta H= -92.2 kj/mol
n=?
n= -q/ delta H
n= -168 kj / -92.2
n= 1.82
n= m/Molar mass of NH3
m= n* MM
m= 1.82 moles * 17.03 g/mole
m= 31.02 g
Therefore, approx . 31.02 grams of NH3 is produced
N2 (g) + 3H2 (g) → 2NH3(g) ΔH = -92.2 kJ
What mass of ammonia is theoretically produced if the above reaction released 168 kJ of heat?
2 answers
I don't buy 31.02 g. The correct answer is approx 62 g NH3 or
92.2 kJ will produce 34 g NH3 so 168 will produce 34 x 168/92.2 = ?
OR, in your work you show 1.82 and that 1.82 x 2*17.03 is correct because there is a coefficient of 2 for NH3 in the reaction.
92.2 kJ will produce 34 g NH3 so 168 will produce 34 x 168/92.2 = ?
OR, in your work you show 1.82 and that 1.82 x 2*17.03 is correct because there is a coefficient of 2 for NH3 in the reaction.