N2 + 3H2 --> 2NH3

At 25°C (delta)Ho = -92.22 kJ and (delta)So = -198.53 J/K. Using this information, calculate the equilibrium constant for the reaction at 2.43x10^2°C. (R = 8.314 J/K)

Apparently the way I'm doing it is wrong:

I divide 198.53 by 1000 then multiply by 298 to get delta(S). Then I subtract this from delta(H) to get delta(G). Then I multiply 516 with .008314... I take this answer and divide delta(G) by it, then multiply by -1. I take this to the e power... Then I use the equation Kc = (RT)^-n * Kp to get the equilibrium constant. However my answer is still wrong.

1 answer

or mike or whomever,
Two points:
1. How do you know to calculate Kc instead of Kp? The problem doesn't specify which. Since this is a gaseous reaction, Kp may be what they are looking for.

2. Have you tried the van't Hoff equation. You have delta H and one T so the van't Hoff equation can be used to calculate K at any other T.
Similar Questions
  1. The following standard free energies are given for 25 degrees celcius.1) N2(g) + 3H2(g)-> 2NH3(g) delta g = -33.0 kJ 2) 4NH3(g)
    1. answers icon 0 answers
  2. Does my work here look right?3. One mole of an ideal gas expands adiabatically into a vacuum. Calculate q, delta-e, w, and
    1. answers icon 0 answers
  3. For the reactionI2(s)+Cl2(g) ==> 2ICl(g) delta H= 36kJ, delta S= 158.8J/K at 25° C. Calculate the temperature at which Keq is
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 7 answers
more similar questions