Ask a New Question
Search
my car gets 40 miles per gallon of gas, gas cost is $2.40 per gallon, I have to drive 3,600 miles. What will be my cost for gasoline?
1 answer
3,600 miles / 40 miles per gallon = 90 gallons
90 * 2.4 $ = 216 $
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
A driver drove 90 miles and used 4 gallons of gasoline. What is the vehicle’s consumption rate in miles per gallon?(1 point)
1 answer
The cost of a half-gallon of orange juice at your local store is $2.78. Write this as a unit rate.(1 point) Responses $5.56/1
1 answer
Lars buys a new car. The car has a 15-gallon gas tank. If he can drive 330 miles on a full tank of gas, what is the unit rate of
1 answer
A driver drove 90 miles and used 4 gallons of gasoline. What is the vehicle’s consumption rate in miles per gallon?(1 point)
Re
1 answer
more similar questions