Mrs. Lum bought 6 rolls of pink ribbon and some rolls of yellow ribbon. he total cost of the rolls of ribbon was $27. Each roll cost $3. How many rolls of yellow ribbon did M. Lum buy?

3 answers

27/3 = 9

9 - 6 = ?
3. Mrs. Lum bought 12 rolls of pink ribbon and some rolls of yellow ribbon. The total cost of the rolls of ribbon is $45. Each roll costs $3. How many rolls of yellow ribbon did Mrs.Lum buy?
There were 3 rolls of yellow ribbon
1. Toni's homework has five pages with 24 questions each. So far she has completed 72 questions. How
many more questions does she have to finish?
She has 48 more questions.
2. Reggie spends $35 taking his friend to dinner. He paid with a $100 bill. He then takes a cab ride home
for $12. How much money does he have left?
He has 47 dollors left.
3. Mrs. Lum bought 12 rolls of pink ribbon and some rolls of yellow ribbon. The total cost of the rolls of
ribbon is $45. Each roll costs $3. How many rolls of yellow ribbon did Mr. Lum buy?
There were 3 rolls of yellow ribbon
4. There were 24 students in a class. All of the students, except 2, went bowling. What is the toal cost the
students paid if each person who went bowling paid $5?
It would cost 110 dollors.
5.this is my homework in 4th grade