To calculate the Net Present Value (NPV) of the expansion project, we follow these steps:
-
Calculate the Cost of Equity using the Capital Asset Pricing Model (CAPM): \[ R_e = R_f + \beta \times (R_m - R_f) \] Where:
- \( R_f = 4.00% \) (risk-free rate)
- \( \beta = 1.30 \)
- \( R_m - R_f = 8.00% \) (market risk premium)
So: \[ R_e = 0.04 + 1.30 \times 0.08 = 0.04 + 0.104 = 0.144 = 14.40% \]
-
Calculate the Cost of Debt: Given that the debt yields 8.00%, we use this rate to find the after-tax cost of debt: \[ R_d = 8.00% \] \[ R_d(1 - T) = 0.08 \times (1 - 0.37) = 0.08 \times 0.63 = 0.0504 = 5.04% \]
-
Calculate the Market Value of Equity (E): \[ E = \text{Stock Price} \times \text{Shares Outstanding} \] \[ E = 12.85 \times 2,000,000 = 25,700,000 \]
-
Calculate the Market Value of Debt (D): The market value of the debt is obtained by calculating the market price. \[ \text{Market Value of Debt} = \text{Face Value} \times \text{Quote Percentage} \] \[ D = 13,000,000 \times 0.89 = 11,570,000 \]
-
Calculate the Total Value of the Firm (V): \[ V = E + D = 25,700,000 + 11,570,000 = 37,270,000 \]
-
Calculate the WACC (Weighted Average Cost of Capital): \[ WACC = \frac{E}{V} \times R_e + \frac{D}{V} \times R_d(1 - T) \] \[ WACC = \left(\frac{25,700,000}{37,270,000} \times 0.144\right) + \left(\frac{11,570,000}{37,270,000} \times 0.0504\right) \]
First, we calculate the components: \[ \frac{E}{V} = \frac{25,700,000}{37,270,000} \approx 0.688 \] \[ \frac{D}{V} = \frac{11,570,000}{37,270,000} \approx 0.312 \] Now calculate WACC: \[ WACC \approx 0.688 \times 0.144 + 0.312 \times 0.0504 \] \[ WACC \approx 0.099072 + 0.01574784 \approx 0.11481984 = 11.48% \]
-
Calculate the Cash Flows from the Project: Cash flows are \( 11.00 \) million per year for \( 8 \) years. Therefore, the cash flows \( C \) will be: \[ C = 11.00 \text{ million} \]
-
Calculate the NPV: The NPV formula is: \[ NPV = \sum_{t=1}^{n} \frac{C}{(1 + WACC)^t} - \text{Initial Investment} \] Given \( n = 8 \) and \( \text{Initial Investment} = 41.22 \) million: \[ NPV = \sum_{t=1}^{8} \frac{11.00}{(1 + 0.1148)^t} - 41.22 \]
First, we calculate the total present value of cash inflows using the Present Value of Annuity formula, because the cash flows are constant: \[ PV = C \times \left( \frac{1 - (1 + WACC)^{-n}}{WACC} \right) \] \[ PV = 11.00 \times \left( \frac{1 - (1 + 0.1148)^{-8}}{0.1148} \right) \] Calculating \( (1 + 0.1148)^{-8} \): \[ (1 + 0.1148)^{-8} = 0.3710 \quad \text{(approximately)} \] Now plug it back: \[ PV = 11.00 \times \left( \frac{1 - 0.3710}{0.1148} \right) \] \[ PV = 11.00 \times \left( \frac{0.6290}{0.1148} \right) \approx 11.00 \times 5.48 \approx 60.28 \]
Finally, calculate the NPV: \[ NPV = PV - Initial Investment = 60.28 - 41.22 \approx 19.06 \]
Thus, the NPV of the expansion is approximately 19.0600 million.