McCann Catching, Inc. has 2.00 million shares of stock outstanding. The stock currently sells for $12.85 per share. The firm’s debt is publicly traded and was recently quoted at 89.00% of face value. It has a total face value of $13.00 million, and it is currently priced to yield 8.00%. The risk free rate is 4.00% and the market risk premium is 8.00%. You’ve estimated that the firm has a beta of 1.30. The corporate tax rate is 37.00%.

The firm is considering a $41.22 million expansion of their production facility. The project has the same risk as the firm overall and will earn $11.00 million per year for 8.00 years.

1 answer

To analyze McCann Catching, Inc.'s potential expansion of their production facility, we can follow these steps:

Step 1: Calculate the value of the firm's equity and debt.

  1. Equity:

    • Shares Outstanding = 2.00 million
    • Price per Share = $12.85 \[ \text{Equity Value} = \text{Shares Outstanding} \times \text{Price per Share} = 2,000,000 \times 12.85 = 25,700,000 \]
  2. Debt:

    • Face Value of Debt = $13.00 million
    • Quoted Price = 89% of Face Value \[ \text{Market Value of Debt} = \text{Face Value} \times \text{Quoted Price} = 13,000,000 \times 0.89 = 11,570,000 \]
  3. Total Firm Value: \[ \text{Total Firm Value} = \text{Equity Value} + \text{Market Value of Debt} = 25,700,000 + 11,570,000 = 37,270,000 \]

Step 2: Calculate the weighted average cost of capital (WACC).

  1. Cost of Equity (using the CAPM model): \[ \text{Cost of Equity} = \text{Risk-Free Rate} + \beta \times \text{Market Risk Premium} = 0.04 + 1.30 \times 0.08 = 0.04 + 0.104 = 0.144 \text{ or } 14.40% \]

  2. Cost of Debt: The yield on the debt is 8.00% and tax-adjusted is given by: \[ \text{After-tax Cost of Debt} = \text{Cost of Debt} \times (1 - \text{Tax Rate}) = 0.08 \times (1 - 0.37) = 0.08 \times 0.63 = 0.0504 \text{ or } 5.04% \]

  3. Weights:

    • Weight of Equity: \[ W_e = \frac{\text{Equity}}{\text{Total Value}} = \frac{25,700,000}{37,270,000} \approx 0.689 \]
    • Weight of Debt: \[ W_d = \frac{\text{Debt}}{\text{Total Value}} = \frac{11,570,000}{37,270,000} \approx 0.311 \]
  4. WACC Calculation: \[ \text{WACC} = W_e \times \text{Cost of Equity} + W_d \times \text{After-tax Cost of Debt} \] \[ \text{WACC} = 0.689 \times 0.144 + 0.311 \times 0.0504 \approx 0.0993 + 0.0157 = 0.1150 \text{ or } 11.50% \]

Step 3: Evaluate the project under NPV criteria.

  1. Annual Cash Flows: $11 million for 8 years.
  2. Discount cash flows using WACC:
    • Cash Flow = $11,000,000
    • Number of Periods = 8
    • WACC = 11.50% or 0.115

\[ \text{NPV} = \sum_{t=1}^{8} \frac{\text{Cash Flow}}{(1 + \text{WACC})^t} - \text{Initial Investment} \] Using the formula for the present value of an annuity, which is: \[ \text{PV} = C \times \left(1 - (1 + r)^{-n}\right) / r \] Where:

  • \( C \) = cash flow per period = $11,000,000
  • \( r \) = WACC = 0.115
  • \( n \) = number of periods = 8

Calculating the present value of cash flows: \[ \text{PV} = 11,000,000 \times \left(1 - (1 + 0.115)^{-8}\right) / 0.115 \] \[ = 11,000,000 \times \left(1 - (1.115)^{-8}\right) / 0.115 \] \[ = 11,000,000 \times \left(1 - 0.3740\right) / 0.115 \] \[ = 11,000,000 \times 0.6260 / 0.115 \] \[ \approx 11,000,000 \times 5.452 = 60,972,000 \text{ (approximately)} \]

Now, calculate NPV: \[ \text{NPV} = \text{PV of future cash inflows} - \text{Initial Investment} = 60,972,000 - 41,220,000 = 19,752,000 \]

Conclusion

The NPV of the project is approximately $19.75 million, which is positive. This indicates that the project is expected to generate value for McCann Catching, Inc. and thus may be a worthwhile investment.