Let's calculate the unit price for each item and match them correctly:
-
2 for one dollar:
- Unit price = $1 / 2 = 50 cents each.
-
$3.78 for 6:
- Unit price = $3.78 / 6 = $0.63 = 63 cents each.
-
20 for $1.56:
- Unit price = $1.56 / 20 = $0.078 = 7.8 cents each.
-
1 1/2 for $1.58:
- Unit price = $1.58 / 1.5 = $1.0533... = $1.05 each.
-
5 at $3.90:
- Unit price = $3.90 / 5 = $0.78 = 78 cents each.
Now, let's match them with their correct unit prices:
- 2 for one dollar - 50 cents each (not listed).
- $3.78 for 6 - 63 cents each.
- 20 for $1.56 - 7.8 cents each.
- 1 1/2 for $1.58 - $1.05 each.
- 5 at $3.90 - 78 cents each.
Here’s the final matching:
- 2 for one dollar → 50 cents each
- $3.78 for 6 → 63 cents each
- 20 for $1.56 → 7.8 cents each
- 1 1/2 for $1.58 → $1.05 each
- 5 at $3.90 → 78 cents each