Madison is buying bulky candy for a dance company fundraiser. She buys 1000 candy bars for $350. What is the unit cost per candy bar?

Which process will you use to solve this problem?

(1 point)
Responses

1000÷350
1000 divided by 350

350÷1000
350 divided by 1000

1000×350
1000 times 350

1000−350
1000 minus 350
Question 2
What is the unit cost per candy bar?(1 point)
The unit price is $
per candy bar
Skip to navigation

1 answer

To find the unit cost per candy bar, you need to divide the total cost by the number of candy bars. Therefore, you should use the following process:

350 ÷ 1000
350 divided by 1000

For Question 2, you would perform the calculation:

Unit Cost = Total Cost / Number of Candy Bars = $350 / 1000 = $0.35

Thus, the unit cost per candy bar is $0.35.

So the answer is: The unit price is $0.35 per candy bar.