Each bottle of pineapple juice costs $0.55.
To calculate this, you can divide the total cost ($1.65) by the number of bottles (3):
$1.65 / 3 = $0.55
Therefore, each bottle of pineapple juice costs $0.55.
Lydia buys 3 bottles of pineapple juice at the corner store for a total cost of $1.65. If each bottle costs the same amount, how much is each bottle of juice?
1 answer