To find the cost of each bottle of pineapple juice, we need to divide the total cost by the number of bottles purchased.
$13.11 / 19 = $0.69
Therefore, each bottle of pineapple juice costs $0.69.
Latanya buys 19 bottles of pineapple juice at the corner store for a total cost of $13.11. If each bottle costs the same amount, how much is each bottle of juice?
1 answer