Louis paid $42 for a dozen magazines with her annual and subscription to her favorite sport magazine. What is the unit cost for each magazine?(How many magazines did she subscribe to)

Please show work.

5 answers

42 / 12 = ?
ericka rides her bike at a rate of 6 minutes per mile. how many minutes will it take her to ride 16 miles?
Use a proportion.

Cross multiply and solve for x.

6/1 = x/16
x = 96 minutes
Rafael asked 85 students what kind of pet they liked the most. Exactly 35% of the students said they liked dogs best. What was the total number of students who said they liked dogs best?

please show work
I did two problems for you. Now it's your turn.

I'll be glad to check your work.