Layla is laying a path down for a new driveway the store has three types of paper stones that will work for her space she needs to know which paper is the best price paper one cost $1.49 each and she will need twice as many as pay for two and half as many as paper 3 pay for two cost $2.50 each pay for three cuz 75 cents each which paper will be the Best Buy your answers should be a number

1 answer

To determine which paper stone is the best buy, let's define the costs for each of the three types of paper stones Layla is considering.

  1. Paper One:

    • Cost: $1.49 each
    • Layla needs: Let's say she needs \(x\) stones.
    • She'll need twice as many as something else, but that information is unclear. For now, we'll keep it as \(x\).
    • Total cost for Paper One: \(1.49x\)
  2. Paper Two:

    • Cost: $2.50 each
    • Total cost for Paper Two: \(2.50y\) where \(y\) is the number of stones needed.
  3. Paper Three:

    • Cost: $0.75 each
    • Total cost for Paper Three: \(0.75z\) where \(z\) is the number of stones needed.

Given that she needs twice as many of Paper One as for some fourth item, we may set these proportions according to assumptions or explicitly define the quantities.

Since the relationships provided in the initial statement are a bit ambiguous without specific definitions of how many she needs, we can look at the costs of 1 stone for each to simply check their prices:

  • Paper One: $1.49
  • Paper Two: $2.50
  • Paper Three: $0.75

To figure out which stone is the best buy, let's simplify the problem by only evaluating the cost of one paper stone:

  • Paper One is $1.49
  • Paper Two is $2.50
  • Paper Three is $0.75

Based simply on the unit prices:

  • Paper Three at $0.75 is the cheapest.

Thus, the best buy is Paper Three at $0.75 each. If you need additional calculations based on specific quantities, please provide that information to refine the answer further.