Layla is laying a path down for a new driveway. The store has three types of paver stones that will work for her space. She needs to know which paver is the best price. Paver one costs $1.49 each, and she will need twice as many as paver two and half as many as paver three. Paver two cost $2.50 each. Paper three cost $.75. Which paver will be the Best Buy? Your answer should be a number.

1 answer

Let's find out the total cost for each type of paver:

- Paver one costs $1.49 each, and she will need twice as many as paver two: 2 * $2.50 = $<<2*2.5=5>>5.
- Paver three costs $.75 each, and she will need half as many as paver two: 0.5 * $2.50 = $<<0.5*2.5=1.25>>1.25.

Therefore, the total cost for each paver is:
- Paver one: $1.49 * 5 = $<<1.49*5=7.45>>7.45.
- Paver two: $2.50 * 2 = $<<2.50*2=5>>5.
- Paver three: $0.75 * 1.25 = $<<0.75*1.25=0.9375>>0.9375.

From the calculations, we can see that paver three is the best buy with a total cost of $0.9375.